AKKİSE TARİHİ

Akkise, Konya ili Ahırlı ilçesine bağlı bir köydür. Belde belediye teşkilatı 6360 Sayılı Kanun uyarınca 2014 yılında kapatılmıştır.

Bizanslılar zamanından kalma Ak Kilise nedeniyle Akkilise olarak anıldığı ve halk dilinde bu kelime zamanla Akkise’ye dönüştüğü rivayet edilmektedir. Akkilise denilerek rivayet edilen kilise, kasabanın güneydoğusunda bulunan Kise Çalı adı verilen bir dağda bulunmaktadır. Bu bölgede köy halkı, zamanla tarihi kalıntılara rastlanmıştır. Şu an site alanı olduğu gerekçesiyle yasaklanan bölgede arama yapılmamaktadır. Ancak çobanlar, zamna zaman Bizans tarihinden kalma antika paralara rastlamaktadır.

Kuzeybatısında Mallı Kaya adındaki dağda birçok mağara bulunmaktadır. Bunun yanında bir kraliyet mezarı bulunduğu söylenmektedir. Batısında, tarihi bir kent olarak anılan Yaka köyü bulunmaktadır. Bu köy de tarihi bir önem taşımakla birlikte büyük hazinelerin bulunduğu rivayet edilir. Koruda Mehmet Dede Türbesi bulunmaktadır. Han Alanı, her yıl düzenlenen şenliklerle insanlara neşe kaynağı olmaya devam etmektedir.

© Copyright 2018 Akkise Gazetesi